Květkovo rozjímání

o všem možném i nemožném...

Květkovo rozjímání

Příspěvekod Daryth » stř 29. lis 2017 8:10:37

Hlubší vzorek bych 100% dal na hnanou nápravu.
Zimní/letní jsem měl jednou na Seatu. Vpředu (hnaná) zimní, vzadu letní. Až mi jednou v zatáčce ustřelil zadek. Naštěstí to podrželi přední zimáky, který mě nepustily do protisměru. Od té doby vím, že je to takhle kravina.
Jsem mechanik-lama, ale chci to změnit.
Uživatelský avatar
Daryth
Člen klubu
 
Příspěvky: 545
Registrován: čtv 04. srp 2016 5:48:50
Bydliště: Ořechov u Brna
Motorka: Jawa,TA650

Re: Květkovo rozjímání

Příspěvekod street-dog » stř 29. lis 2017 8:21:27

Taky jsem si myslel, že lepší vzorek na předek. Ale na škole smyku mě vyvedli z omylu, protože smyk přední nápravy zvládneš líp než smyk zadní nápravy, proto má být vzadu lepší pneu. A po vyzkoušení uznávám, že mají pravdu :)
Stadion S11 > JAWA 50/21 > ČZ 125/453 > ČZ 175/477 > JAWA 350/640 > AGB 37 > Suzuki DR650 RSE > Honda XL 650V Transalp > Simson S51 Enduro > BMW R 1100 GS
Uživatelský avatar
street-dog
Člen klubu
 
Příspěvky: 1041
Registrován: stř 15. říj 2014 20:37:59
Bydliště: Brno
Motorka: R 1100 GS

Květkovo rozjímání

Příspěvekod Márty » stř 29. lis 2017 11:30:18

Letní gumy mám na starém autě (Megane kombik) přední lepší a zadní horší, zimáky mám rok staré, takže vzorek je cca stejný na všech čtyřech. Ale je pravda, že na letňákách mi ten zadek na blbém mokrém povrchu občas ustřelí, ale pořád to má lepší jizní vlastnosti, než když jsem je měl vepředu. U nového (čtyřkolka) jsem to zatím neřešil...
Uživatelský avatar
Márty
Čtenář fóra
 
Příspěvky: 746
Registrován: stř 30. led 2013 10:54:03
Bydliště: Mírovice - Veleň
Motorka: TA 700

Re: Květkovo rozjímání

Příspěvekod Daryth » stř 29. lis 2017 12:06:01

street-dog píše:Taky jsem si myslel, že lepší vzorek na předek. Ale na škole smyku mě vyvedli z omylu, protože smyk přední nápravy zvládneš líp než smyk zadní nápravy, proto má být vzadu lepší pneu. A po vyzkoušení uznávám, že mají pravdu :)

Njn. To platí u smyku, souhlasím. Ale nikdo mi nevymluví, že důležitější než zvládnutí smyku je bezpečné zastavení. A u aut stejně jako u motorky brzdí nejvíc přední kola. O rozjezdech (předokolka) nemluvě.
Jsem mechanik-lama, ale chci to změnit.
Uživatelský avatar
Daryth
Člen klubu
 
Příspěvky: 545
Registrován: čtv 04. srp 2016 5:48:50
Bydliště: Ořechov u Brna
Motorka: Jawa,TA650

Květkovo rozjímání

Příspěvekod KaMo_cz » stř 29. lis 2017 12:37:23

V září, kvůli technické, jsem musel přezout letní. Dal jsem rovnou všechny R15 asi za 4500 nové. Furt to výjde levněji než plechařina po smyku nebo funus.
Všude dobře, tak co doma?
Uživatelský avatar
KaMo_cz
Člen klubu
 
Příspěvky: 344
Registrován: sob 07. říj 2017 22:37:05
Bydliště: Rosice (CR) / ex- Letohrad (UO)
Motorka: TA 700

Re: Květkovo rozjímání

Příspěvekod Márty » stř 29. lis 2017 13:27:14

Daryth píše:Njn. To platí u smyku, souhlasím. Ale nikdo mi nevymluví, že důležitější než zvládnutí smyku je bezpečné zastavení. A u aut stejně jako u motorky brzdí nejvíc přední kola. O rozjezdech (předokolka) nemluvě.


Přesně tak, když jsem měl vepředu horší vzorek, měl jsem u nás na vsi občas problém se vyhrabat třeba při otáčení na zabahněné cestě (udělali nám asfaltku až před barák cca před dvěma lety - jinak to byl tankodrom a když zapršelo, tak to byl skoro offroad ;) )
Uživatelský avatar
Márty
Čtenář fóra
 
Příspěvky: 746
Registrován: stř 30. led 2013 10:54:03
Bydliště: Mírovice - Veleň
Motorka: TA 700

Květkovo rozjímání

Příspěvekod Květek » stř 29. lis 2017 22:16:04

KaMo_cz píše:V září, kvůli technické, jsem musel přezout letní. Dal jsem rovnou všechny R15 asi za 4500 nové. Furt to výjde levněji než plechařina po smyku nebo funus.


To máš pravdu o tom žádná vyhazuji gumy brzo ale jednou za čas se sejde situace, že guma je sjetá na okraji (z předku ohoblovaná) a vzadu na vnitřní straně se to ztratí protože jinak má 80-90% vzorek.Zimáky mám vždy perfektní toto co jsem napsal platí o letních gumách.
Na STK se všemi auty co jsem měl jezdím na konci března (vždy to nějak sladím) na všech autech co jsem vlastnil se mi prostě sjíždí venkovní bok na předku. Není to geometrií. Ten březen má důvod, že jedu na STK buď na zimních či letních v tomto čase máš na výběr. Letos jsem po přečtení nějakého článku o rychlostních indexech STK dle návodu autora šel zkontrolovat zimáky a zjistil, že jsou jen do rychlosti 190 km/h a já se dostal do situace co popisoval autor článku. Víte jak jsou jatý na rozměr (šíře) u moto a u auta zas na index rychlosti. Prostě jsem ho na zimních kolech tento parametr nesledoval protože touto rychlostí nejezdím. U letních to je jiná a není problém většinou jsou na rychlost 240 km/h která mi dle TP už stačí. Takže není potřeba řešit proč se sjíždí bok pneu na mém autě to já vím ale spíše jsem chtěl upozornit, že mimo špičkových gum za špičkovou cenu jsou vesměs zimáky na tu 190 tku v pohodě najdu lepší ale s hrubým vzorkem na sníh nikoliv.
Všecko se dá vysvětlit.Bohužel ne všem!
Uživatelský avatar
Květek
Člen klubu
 
Příspěvky: 2810
Registrován: úte 27. srp 2013 19:25:17
Bydliště: Vírská přehrada (letní)----Česká Třebová (zimní)
Motorka: Honda XR

Květkovo rozjímání

Příspěvekod Tech » čtv 30. lis 2017 0:34:35

Co to je za logiku dávat lepší na zadek :D Normální člověk přeci střídá přední/zadní aby si sadu pěkně rovnoměrně ojížděl. Ten počáteční sotva 1mm rozdílu stejně nikdo nepozná. A když jo jezdí na sněhu moc rychle.

EDIT: samozřejmě jsem myslel na zadek.
Naposledy upravil Tech dne čtv 30. lis 2017 21:54:55, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Tech
Čtenář fóra
 
Příspěvky: 406
Registrován: ned 08. lis 2015 23:15:08
Bydliště: Nové Hrady 61
Motorka: TA 650

Květkovo rozjímání

Příspěvekod Daryth » čtv 30. lis 2017 10:06:29

Květku, pokud se ti sjíždí pneumatiky na bocích máš podhuštěný kola. Pokud se ti ale sjíždí jen z venkovní strany, tak jezdíš rychle v zatáčkách. :D Geometrie s tím opravdu nemá co dělat.
Jsem mechanik-lama, ale chci to změnit.
Uživatelský avatar
Daryth
Člen klubu
 
Příspěvky: 545
Registrován: čtv 04. srp 2016 5:48:50
Bydliště: Ořechov u Brna
Motorka: Jawa,TA650

Květkovo rozjímání

Příspěvekod Květek » čtv 30. lis 2017 14:21:54

Daryth-Gumy se mi sjížděly už v sedmdesátých letech minulého století a myslel jsem, že s postupujícím věkem to přejde a přestanou se sjíždět a zatím nepřestaly je s podivem, že to dělá na všech autech. Psal jsem, že vím od čeho se sjíždějí a věz, že podhuštěním to není sjíždějí se jen z venkovní strany. Možná se zítřejším datumem odchodu do důchodu a menším love se teď sjíždět přestanou. Uvidíme dám vědět.
Všecko se dá vysvětlit.Bohužel ne všem!
Uživatelský avatar
Květek
Člen klubu
 
Příspěvky: 2810
Registrován: úte 27. srp 2013 19:25:17
Bydliště: Vírská přehrada (letní)----Česká Třebová (zimní)
Motorka: Honda XR

Květkovo rozjímání

Příspěvekod Tech » čtv 30. lis 2017 22:05:01

A byly ty všechny auta rozbíhavý nebo sbíhavý ? Měls někdy auto se "kludnou" nápravou (ne obyč McPearson) ? Auta s nezávislím by měli měnit geometrii při stlačení a tím vyrovnat deformaci pneumatiky. :D
Uživatelský avatar
Tech
Čtenář fóra
 
Příspěvky: 406
Registrován: ned 08. lis 2015 23:15:08
Bydliště: Nové Hrady 61
Motorka: TA 650

Květkovo rozjímání

Příspěvekod petrucio » čtv 30. lis 2017 22:46:20

Možná by jsi mohl nechat nastavit sbíhavost kol na limitní doporučenou hodnotu (co nejblíže nule) :chjo:
Pokud se ti sjíždí obě kola zvenku, tak já osobně bych zkusil zatočit spojovací tyčky asi o čtvrt otáčky na obou stranách. Poté sledovat gumy
Přílohy
geo.png
geo.png (59.2 KiB) Zobrazeno 2890 krát
TransAlp 650, HONDA CR250R, ČZ 250 typ 513 CROSS, ČZ 380 typ 514 CROSS, YAMAHA DT125R,
Uživatelský avatar
petrucio
Člen klubu
 
Příspěvky: 881
Registrován: sob 03. kvě 2014 16:28:32
Bydliště: č.budějce
Motorka: TA 650

Květkovo rozjímání

Příspěvekod hobr » pát 01. pro 2017 0:49:29

Já bych to viděl tak, že je to asi "rukama". U několika aut a stejný problém. Způsob jízdy ovlivňuje opotřebení pneu... (Můj laický názor :chjo: .)
"Dej každému dni příležitost, aby se stal nejkrásnějším dnem tvého života." (Mark Twain)
Uživatelský avatar
hobr
Člen klubu
 
Příspěvky: 1965
Registrován: úte 01. led 2013 11:34:03
Bydliště: kósek od Brna
Motorka: TA600,xl35

Květkovo rozjímání

Příspěvekod Květek » pát 01. pro 2017 2:10:23

Je to rukama a pravou nohou ale já si ani v nejmenším nestěžoval, že by mi to vadilo to jsem řešit nechtěl. Merito věci byl rychlostní index zimní pneu. Byl jsem překvapen, že až na vyjimky v hodně vysoké cenové relaci jsou zimní pneu v indexu T a já potřebuji H i když jsem narazil na vyjimku o které jsem neměl tušení. To si jako tu cedulku napíšu sám o tom snížení? Má s tím někdo zkušenost?
https://www.pneumatiky.cz/info/rychlostni-index.html
Všecko se dá vysvětlit.Bohužel ne všem!
Uživatelský avatar
Květek
Člen klubu
 
Příspěvky: 2810
Registrován: úte 27. srp 2013 19:25:17
Bydliště: Vírská přehrada (letní)----Česká Třebová (zimní)
Motorka: Honda XR

Re: Květkovo rozjímání

Příspěvekod street-dog » pát 01. pro 2017 7:34:16

Ano, stačí si to nalepit někam do zorného pole. Novější auta mají tuto možnost přímo v palubním pc.

PS: popřípadě si můžeš takovou samolepku nechat udělat ( http://www.cenduro.cz/forum/viewthread. ... post_69987 )
Stadion S11 > JAWA 50/21 > ČZ 125/453 > ČZ 175/477 > JAWA 350/640 > AGB 37 > Suzuki DR650 RSE > Honda XL 650V Transalp > Simson S51 Enduro > BMW R 1100 GS
Uživatelský avatar
street-dog
Člen klubu
 
Příspěvky: 1041
Registrován: stř 15. říj 2014 20:37:59
Bydliště: Brno
Motorka: R 1100 GS

Květkovo rozjímání

Příspěvekod qwert » pát 01. pro 2017 9:43:40

Květek píše:Je to rukama a pravou nohou ale já si ani v nejmenším nestěžoval, že by mi to vadilo to jsem řešit nechtěl. Merito věci byl rychlostní index zimní pneu. Byl jsem překvapen, že až na vyjimky v hodně vysoké cenové relaci jsou zimní pneu v indexu T a já potřebuji H i když jsem narazil na vyjimku o které jsem neměl tušení. To si jako tu cedulku napíšu sám o tom snížení? Má s tím někdo zkušenost?
https://www.pneumatiky.cz/info/rychlostni-index.html


Taková nálepka se dává i na motocykly..
Uživatelský avatar
qwert
Člen klubu
 
Příspěvky: 2688
Registrován: úte 18. pro 2012 18:45:03
Bydliště: Kenigsberg
Motorka: SE 950,TA

Květkovo rozjímání

Příspěvekod martin_100 » úte 05. pro 2017 20:25:53

No zajímavá debata.
Já osobně se smykem zadních kol akorát tak pobavim a když situace dovolí pokusim se auto v řízenym smyku udržet co nejdýl.
Kdežto smyk přední nápravy je o textil.
Takže lepší gumy na řiditelnou nápravu. Třeba u škody 120 mi bylo prd platný že se vyhrabe na zmrzlou sjezdovku když předek jede furt jen rovně bez ohledu ba povely volantu.
Bohužel mě po letech čeká zima s předohrabem takže o nějakých efektních powerslidech nemůže bejt řeč.
Babetta 207+210, Transalp 600, T3
Uživatelský avatar
martin_100
Člen klubu
 
Příspěvky: 574
Registrován: stř 01. črc 2015 21:10:39
Bydliště: Rybnice
Motorka: TA 600

Květkovo rozjímání

Příspěvekod MMyshack » pát 08. pro 2017 23:47:08

Na co nemáš dnes dost odvahy, na to zítra nebudeš mít dost sil...
Uživatelský avatar
MMyshack
Člen klubu
 
Příspěvky: 806
Registrován: stř 21. led 2015 22:38:39
Bydliště: Brno
Motorka: TA 650

Květkovo rozjímání

Příspěvekod Květek » sob 09. pro 2017 7:41:33

To byl bezesporu zajímavý názor.Jezdím v oblasti kde se moc nesolí a to na čerstvém sněhu popřípadě ujetém. Jelikož na tom čerstvě napadlém musím zdolávat dosti velké kopce tak vím, že guma pod 4 mm tohle už dává hůře nebo taky vůbec ne, tak na ni nešetřím a jde dolů ale ani na ní nikdy nejezdím v létě tzv na dojetí. Kdo bydlí v oblasti od Chocně až za Prahu tak neví o čem píšu a bohatě mu stačí 2 mm a jezdil bych na nich taky.
Ještě zmínka k aquaplaningu už jsem ho párkrát chytil a bylo jedno jestli byla guma nová nebo ještě stále se slušnými třemi mm vždy to ale bylo na širších pneu-225,-205-atd ale od 185 a dolů se mi aquaplaning nikdy nepřihodil tím samozřejmě nechci říci, že se nedělá ale určitě méně častěji.
Mikuláš určitě porozpráví těch 700 km co jede dnes sem a zítra zpět jen aby si poklepal rukou s kamarády mu v těchto sračkách teda vůbec nezávidím myslím, že vyzkoušel asi všechny povrchy. Tady je - 2°C a malý sněhový poprašek.
Všecko se dá vysvětlit.Bohužel ne všem!
Uživatelský avatar
Květek
Člen klubu
 
Příspěvky: 2810
Registrován: úte 27. srp 2013 19:25:17
Bydliště: Vírská přehrada (letní)----Česká Třebová (zimní)
Motorka: Honda XR

Květkovo rozjímání

Příspěvekod Květek » stř 20. pro 2017 7:47:11

Takové menší PF 2018.
Přeji všem přátelům, kamarádům i těm co se neznáme osobně ať se jim splní vánoční přání, vyplní jejich cestovatelské plány v příštím roce a ve zdraví se zase na nějaké akci shledáme. Květek + Hana.
P1060731.JPG

Velice zajímavě pojaté foto od kamaráda Gamby při požádání o naše společné foto. Ještě jednou mu děkuji za skvělý záběr.
Všecko se dá vysvětlit.Bohužel ne všem!
Uživatelský avatar
Květek
Člen klubu
 
Příspěvky: 2810
Registrován: úte 27. srp 2013 19:25:17
Bydliště: Vírská přehrada (letní)----Česká Třebová (zimní)
Motorka: Honda XR

PředchozíDalší

Zpět na Pokec

Kdo je online

Celkem je online 1 uživatel :: 0 registrovaných, 0 skrytých a 1 návštěvník (Tato data jsou založena na uživatelích, kteří byli aktivní za posledních 5 minut)
Nejvíce zde současně bylo přítomno 255 uživatelů dne stř 14. črc 2021 19:33:55
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Oprávnění fóra

Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Legenda

V tomto fóru nejsou další nepřečtená témata. Nové příspěvky V tomto fóru nejsou další nepřečtená témata. Žádné nové příspěvky NO_UNREAD_POSTS_LOCKED Fórum je zamknuté
Nové příspěvky Subfórum Nové příspěvky Žádné nové příspěvky Subfórum Žádné nové příspěvky Cíl odkazu fóra Cíl odkazu fóra

Přihlásit se  ›  Registrovat


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron