Navigace

Obdoba pokecu na fóru, slouží pouze pro řešení technických věcí.

Navigace

Příspěvekod Marex » stř 29. kvě 2013 16:31:13

Ne jeden z nás už řešil možnosti navigace na naše cestovní stroje a jelikož navigace přímo určená pro motocykl není nejlevnější záležitost, zkusím dát dohromady všechny možnosti, které se nám v momentální době nabízí. Článek vznikl vlastní tvorbou, takže uvítám Vaše postřehy.

Kategorie č. 1 Mapa

Na prvním místě by nemělo být nic jiného než mapa. Navigace, která z trhu nezmizí nikdy, už pro její přehlednost a samotnou historii se papírová mapa stala nepostradatelnou součástí navigační výbavy nejen motorkáře. Hlavní výhodu vidím v tom, že máte před sebou v jednom obrazu, v jeden moment rozlehlé území, záchytné body a o to lepší možnosti plánování či změny v průběhu trasy. Co se týče moto-uživatelů, měla by být zvolena mapa s optimálním měřítkem, což by pro moto výlet mělo být 1:350 000. Dobrý příklad je atlas od firmy MotoRoute (viz. foto) který je přímo stvořený pro moto výlety po České republice. Najdeme zde vyznačené všechny silnice a místa zajímavá pro motorkáře, GPS souřadnice a mnoho dalších užitečných tipů. Celá vazba je voděodolná a velikostně ideální do tankvaku.

Cena na stránkách výrobce je 269,-Kč
Obrázek
http://www.motoroute.cz/produkt/199-motoatlas-ceske-republiky.aspx


Kategorie č. 2 Kompas

Když pominu brouzdání po českých silnicích, tak by neměl v navigačním systému chybět kompas. Může nastat situace – a teď budu trochu přehánět - kdy ztratíme papírovou mapu, selže nám GPS navigace a podobně. Osobně jsem se při čtení cestopisů setkal s pár místy, kde podle GPS navigace vede cesta a ejhle – ona tam není, zvláště v severoafrických zemích, často navštěvovaných moto-cestovateli, kde tento problém způsobují pouštní bouře, které značenou cestu doslova zahladí pískem. V takové situaci jste vděční za tu malou, neustále vrtící se kuličku na palubovce, točící se neustále tím správným směrem.

Cena je v řádu desetikorun až tisíců. Z těch levných např. http://www.nejlepsiceny.cz/kompasy-a-buzoly/kompas-king-camp.html
Obrázek


Kategorie č. 3 Roadbook , neboli pokyny k cestě

Roadbook má největší využití asi v rallye závodech, kde má jezdec zapsané jednotlivé body, odbočky a místa kudy je třeba projet , kde roadbook nahrazuje vlastně takového co-pilota. Osobně se mi roadbook velmi zamlouvá. Oceňuji možnost za jízdy prohlížet plán trasy a kontrolu mezi jednotlivými body, případně jednotlivé vzdálenosti. Co jsem si všiml, tak z našeho fóra využívá roadbook uživatel Zuchnoff, který se zajisté podělí o zkušenosti. Já osobně jsem si takový „roadbook“ vyrobil na cestu na náš první sraz, kde jsem si vypsal průjezdové body, vzdálenosti mezi body a minimapku Čr a celé to přilepil izolepou na nádrž kde jsem v průběhu cesty mohl kontrolovat, jestli moje nejrychlejší cesta do Hamru plánovaná přes google mapy je totožná s nejrychlejší naplánovanou cestou přes mobilní GPS navigaci „Sygic“ (viz. níže) našeho srazového navigátora Writeona :-) A sedělo to naprosto dokonale. Jinak v dnešní době už neexistuje jen „papírový“ roadbook, ale můžeme narazit i na elektronickou verzi, podobné GPS navigaci.

Cena je rozdílná dle výrobce. Papírový roadbook (s kovovým tělem) a ručním rolováním můžeme koupit bez problémů za 7 000 ,- Kč a nebo – zde by se dalo připomenout – zlaté české ručičky -> http://www.webareal.cz/cizek/eshop/1-1-Roadbooky/9-2-Cizek/5/1-Roadbook-Basic
Obrázek
Obrázek


Kategorie č. 4 GPS navigace


Žijeme ve vyspělé době a GPS navigace jsou součástí všech možných dopravních prostředků i pěších turistů. Avšak navigace určené pro motorky musí splňovat vyšší nároky než „běžná“ navigace např. do automobilů, zejména se jedná o čitelnost displeje na sluníčku a hlavně voděodolnost. Tím se pak dostáváme na částky, za které si mnohdy můžeme koupit kompletní výbavu na místo jednoho přístroje. Teď si ve zkratce projdeme všechny možnosti GPS navigace, kterou nám nabízí momentální trh, než přejdeme k navigacím přímo určeným pro použití na motocyklu.

A) Mobilní navigace – nejlevnější možnost využití GPS navigace na motorce, software instalovaný do mobilního telefonu, spolu s voděodolným pouzdrem se stává favorizovanou skupinou GPS navigací na motorku. Osobně jsem si mohl porovnat mobilní navigační systém „Sygic“, který rozjedete na běžném mobilním telefonu, vyjímaje několik let staré modely, s naplánovanou trasou přes google mapy. Tento test jsem zmiňoval výše v kategorii „Roadbook“ Pro běžné používání tohoto druhu navigace není co vytknout. Cena pořízení - zdarma. Pro telefony s operačním systémem Android ke stažení např. zde http://uloz.to/xScVY9K/gps-navigace-sygic-aura-v11-2-6-android-cz-plna-verze-rar
Obrázek

B)„UNI“ navigace a všeobecně autonavigace – zde bych chtěl připomenout navigace, které jsou na našem trhu nejvíce nabízené a prodávané pro univerzální použití, nejčastěji v automobilech. Většinou se jedná o čínské „noname“ navigace v cenovém rozmezí cca 1200 – 2500,-Kč. A značkové od 1500,- až po cca 8000,- Tyto přístroje nejsou stavěné na použití na motocyklu (sluníčko, otřesy, voděodolnost) avšak dle mého skromného názoru při použití s kvalitním voděodolným pouzdrem poslouží více než dostatečně. Co nemůžu posoudit je výdrž takové navigace, kde nemyslím výdrž baterie, ale výdrž spíše takovou mechanickou. http://www.alza.cz/garmin-nuvi-50-cr-lifetime-d373891.htm
Obrázek


C)Navigace pro motocykly „levné“ – do této kategorie bych chtěl zařadit jednu jedinou navigaci (o žádné jiné nevím) která splňuje více kritérií, jakožto všeobecně vyvinutá pro motocykl, voděodolná s displejem dobře čitelným na slunci, která je více méně v cenové relaci navigací univerzálních, které popisuji v předchozí skupině. Jde o navigaci Peaklife čínského vývojáře, který momentálně pracuje na nové verzi této navigace. Co se týče mapových podkladů, tak přístroj pracuje na operačním systému Windows CE, takže v této navigaci rozjedete navigační systémy jako jsou - iGO8, iGO Primo, Garmin XT, TomTom Navigator, Navigon, LarkMap, OziExplorer, OffroadNAVI, SmartMaps, Maplorer, PocketGPS-Map. Vzhledem k vlastnostem a vybavení tohoto přístroje je cena více než příznivá. Přímo z čínského webu jde koupit za cca 3000 – 3500Kč. Na českých shopech počínaje aukrem za ni zaplatíte něco okolo 4000 Kč. Za lepší cenu např. http://www.chinavasion.com/china/wholesale/GPS-Sat_Nav_Devices/Portable_GPS/Motorcycle_GPS_Navigator-3.5_Inch_GPS_Navigator
Obrázek

D)Navigace pro motocykly dražší až drahé – do této skupiny řadím všechny značkové navigace přímo určené pro použití na motocyklu. Zde už je to absolutně o financích a o druhu použití. Nejvíc si asi zaslouží zmínit 2 giganti co se týče navigací, což jsou Garmin a TomTom. Co se týče modelů, tak se jedná o TomTom Rider a u Garminu např. nejvyšší model což je Zümo 660. U obou těchto modelů už můžeme počítat s doživotní aktualizací map více než 40-ti států Evropy. Funkcí a možností u těchto modelů je nespočet a nemá cenu je tady popisovat. Více si najdete v odkazech. Co se týče ceny u TomTom Rider, tak se pohybujeme okolo 7 – 9 000,- Kč a u Garminu s nejmodernější řadou musíme počítat s cenou až 15 000,- Kč. http://www.garmin.cz/produkty/auto-moto/lifetime-pro-auto-moto/lifetime-na-mapu-evropy/zuemo-660-lifetime.html
Obrázek
http://www.alza.cz/tomtom-rider-europe-lifetime-d415926.htm
Obrázek


V tomto článku jsem chtěl shrnout jaké máme možnosti co se týče navigovaní na našich, ať už odpočinkových nebo naopak adrenalinových cestách. Já osobně nedám dopustit na mapu, průběžné poznámky (Roadbook) a momentálně pošilhávám po navigaci Peaklife. Záleží na jednotlivci, komu co pasuje. Někdo vyjede z garáže, zapne navi, zadá cílový bod a na cestu zpět jen použije funkci „domů“. Jiný si vystačí s kompasem a mapou. Tak či tak Vám všem přeji vždy úspěšný návrat do domova, ať už Vám navigování vyjde podle plánu nebo neplánovanou zajížďkou avšak hlavně – vždy kolama dolů great
Uživatelský avatar
Marex
Člen klubu
 
Příspěvky: 1178
Registrován: ned 25. lis 2012 19:56:32
Bydliště: Staré Město / Slovácko!
Motorka: TA 650

Navigace

Příspěvekod Writeon » stř 29. kvě 2013 17:05:22

Super článek great Rozhodně palec nahoru :yes:

Nejlepší je stejně ta fotka té mapy na nádrži :D
Change your life. Take your time. Take the Long Way.

Vzít za plyn umí každý,ale ubrat ho, jen ti nejlepší...
Největší frajer není ten kdo jezdí nejrychleji, ale nejdéle!
Uživatelský avatar
Writeon
Člen klubu
 
Příspěvky: 764
Registrován: pon 24. pro 2012 12:31:21
Bydliště: Šternberk
Motorka: TA 650

Re: Navigace

Příspěvekod Dejavu » stř 29. kvě 2013 18:23:28

lajk
Uživatelský avatar
Dejavu
 
Příspěvky: 3302
Registrován: ned 25. lis 2012 19:14:01
Motorka: -

Navigace

Příspěvekod stráša » stř 29. kvě 2013 19:03:13

Pěkně spracované téma :yes:
Vždy s úsměvem
Uživatelský avatar
stráša
Člen klubu
 
Příspěvky: 1168
Registrován: úte 08. led 2013 19:20:00
Bydliště: Seibendorf
Motorka: xt1200z st

Navigace

Příspěvekod angrest. » stř 29. kvě 2013 19:04:18

Přínosné,krásná práce,díky.Asi koupím ten roadbook.
Duj větře a rvi kštici mou ....
Uživatelský avatar
angrest.
Čtenář fóra
 
Příspěvky: 425
Registrován: stř 19. pro 2012 8:10:25
Bydliště: Zámrsk
Motorka: TA 600

Navigace

Příspěvekod Paul » stř 29. kvě 2013 19:37:49

Pěknej článek,já na motorce zatim používám mapu ale do budoucna koupim asi ten vodotěsnej obal na autonavigaci.U moto navigací je fajn,že si můžeš nahrát svoji trasu,nebo okruh.
Uživatelský avatar
Paul
Člen klubu
 
Příspěvky: 701
Registrován: ned 23. pro 2012 15:29:39
Bydliště: Dobřichovice
Motorka: TA 700

Navigace

Příspěvekod qwert » stř 29. kvě 2013 20:04:20

Obrázek

Ten obal používám a funguje dobře..
Uživatelský avatar
qwert
Člen klubu
 
Příspěvky: 2688
Registrován: úte 18. pro 2012 18:45:03
Bydliště: Kenigsberg
Motorka: SE 950,TA

Navigace

Příspěvekod Tomas_7 » stř 29. kvě 2013 20:18:32

Já většinou vytisknu kompletní instrukce googlu co tam naplánuju a pak si to strčím do vrchního pouzdra tankvaku, zatím sem měl nejvíc asi 6 papírů + papíry s podrobnějšíma mapama podél cesty (jeden papír vydrží asi 200km přes prdelky, pak se to musí vyměnit) jsou tam délky, města a ve větších městech i ulice + šipka na jakou stranu se případně bude odbočovat. A když se ztratím (jakože jsem v tom přeborník) tak to o pauzách doplňuje navigace na mobilu :)

Obrázek
To že cesta skončila, není důvod nejet dál.
Uživatelský avatar
Tomas_7
Čtenář fóra
 
Příspěvky: 2149
Registrován: úte 18. pro 2012 22:28:13
Bydliště: Chrastava
Motorka: XL 650V

Navigace

Příspěvekod Writeon » stř 29. kvě 2013 20:19:30

Já když jedu bez navigace, tak si napíšu vždycky města a obce kterýma mám projíždět :D
Change your life. Take your time. Take the Long Way.

Vzít za plyn umí každý,ale ubrat ho, jen ti nejlepší...
Největší frajer není ten kdo jezdí nejrychleji, ale nejdéle!
Uživatelský avatar
Writeon
Člen klubu
 
Příspěvky: 764
Registrován: pon 24. pro 2012 12:31:21
Bydliště: Šternberk
Motorka: TA 650

Navigace

Příspěvekod qwert » stř 29. kvě 2013 21:01:15

Taky jsem to tak dělal.. great
Uživatelský avatar
qwert
Člen klubu
 
Příspěvky: 2688
Registrován: úte 18. pro 2012 18:45:03
Bydliště: Kenigsberg
Motorka: SE 950,TA

Navigace

Příspěvekod Normas1 » čtv 30. kvě 2013 4:39:41

Já používám vodotěsný pouzdro a autonavigaci připojenou na interkom.
Naposledy upravil Normas1 dne čtv 30. kvě 2013 16:03:24, celkově upraveno 1
I geniální plány mohou mít vyjímku...
Uživatelský avatar
Normas1
Člen klubu
 
Příspěvky: 857
Registrován: pon 17. pro 2012 5:55:04
Bydliště: Rudoltice v Čechách
Motorka: DL 1000

Navigace

Příspěvekod Taz » čtv 30. kvě 2013 5:52:10

Pěkně napsaný ;-) ja osobně preferuju klasickou mapu-podle ni maplamovat cestu a pak mit v záloze navi v tel.
. . . vrtulník záchranky je nejblbější zakončení nedělní vyjížďky . . .
Uživatelský avatar
Taz
Člen klubu
 
Příspěvky: 604
Registrován: úte 19. bře 2013 13:38:40
Bydliště: Litomyšl
Motorka: TA 700

Re: Navigace

Příspěvekod Dejavu » čtv 30. kvě 2013 6:23:05

Tak tak, taky preferuju systém ála Taz. Ale všiml jsem si, že když jedu podle navigačky, občas přehlédnu značku, což mě docela sere...
Uživatelský avatar
Dejavu
 
Příspěvky: 3302
Registrován: ned 25. lis 2012 19:14:01
Motorka: -

Navigace

Příspěvekod pallous » čtv 30. kvě 2013 9:24:25

Super článek dík. :yes: :thnx:
Uživatelský avatar
pallous
Člen klubu
 
Příspěvky: 1031
Registrován: stř 19. pro 2012 8:48:25
Bydliště: Vřesovice
Motorka: TA 650

Navigace

Příspěvekod Marex » čtv 30. kvě 2013 20:17:31

Jsem rád, že se článek líbil :yes:
Uživatelský avatar
Marex
Člen klubu
 
Příspěvky: 1178
Registrován: ned 25. lis 2012 19:56:32
Bydliště: Staré Město / Slovácko!
Motorka: TA 650

Navigace

Příspěvekod Metis » čtv 30. kvě 2013 21:49:34

Parádní článek! Shrnul jsi to všechno :)

pouívám Sygic v telefonu, jen sem nějak zatím nezkoušel nahrát si tam uložené trasy/mapy z google maps. Vytvářím je přímo v navigaic...
Máte s tím někdo zkušnosti, kde se to přímo v aplikaci "importuje" nebo nasdílí z google účtu? diky za info ;)
Uživatelský avatar
Metis
Čtenář fóra
 
Příspěvky: 136
Registrován: stř 09. led 2013 14:00:33
Bydliště: Náchod
Motorka: TA 650

Navigace

Příspěvekod pokerman » ned 13. dub 2014 13:27:12

Používám: CellularLine SM43 voděodolný držák na řidítka pro GPS navigace 4,3
Je z Bikers Crown a zatim slouží dobře.
Uživatelský avatar
pokerman
Čtenář fóra
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 30. kvě 2013 17:38:51
Bydliště: Vysočina
Motorka: ta 700

Navigace

Příspěvekod Květek » pát 29. srp 2014 17:49:32

Ňáko na moto s navigací(obyčejnou z auta)nekamarádím časem snad něco lepšího obstarám ale je to v pořadí..Můžete mi prosím někdo poradit jestli se dá sehnat skládaná mapa,nebo soubor několika skládaných map základních(turistických mám hafo ale špatně se mi v nich za jízdy a ono i normálně orientuje).Potřebuji ale rozměr 1:100 000 jsem na tento rozměr zvyklý a vidím ho i bez brýlí(mohl by být samozřejmě ještě pod 100 000 ale v to nedoufám vůbec.Jezdil jsem doteď s autoatlasem 1: 100 000 a rozměrem na každé straně ještě o 5 cm větším než A-4 velikost praktická nebyla a letos dostal tak z kufru na moto pohulit,že je z něj trhací kalendář.Byl jsem v několika knihkupectvích ale nepochodil,ani na netu nemám kliku.Tak se ptám dá se vůbec sehnat a vyrábí se něco takového skladnějšího a menšího.Koupil jsem menší ale je 1:200 000 a to není ono.Dík za případný odkaz nebo radu.
Všecko se dá vysvětlit.Bohužel ne všem!
Uživatelský avatar
Květek
Člen klubu
 
Příspěvky: 2810
Registrován: úte 27. srp 2013 19:25:17
Bydliště: Vírská přehrada (letní)----Česká Třebová (zimní)
Motorka: Honda XR

Navigace

Příspěvekod hobr » pát 29. srp 2014 19:42:50

Mám autovou navi Garmin (Martine, díky :gd: ) a kombinuji to s autoatlasem ČR v tankvaku (1:200.000 rozměr A3, zakoupen za 99,- Kč). Mám stejný problém (nutné brýle na čtení), řeším to zastávkami :src: .

Doplňuji:
Na netu jsem na první kliknutí našel toto -http://search.seznam.cz/?q=autoatlas+%C4%8Dr+1%3A100000&sId=4rGcuqQ3wccPpqSvGiYM&sourceid=top&sgId=nvpbuMmMDnC9LMlMkRxX0NwokSwfziqvziZaYGzjzL%3D%3D&oq=autoatlas+%C4%8Dr+1%3A100000&aq=-1&su=e
Jak je možné, že to "nezmodralo"? :wtf:
Když to dám samostatně, tak to jde. :)
Naposledy upravil hobr dne sob 30. srp 2014 10:26:52, celkově upraveno 1
"Dej každému dni příležitost, aby se stal nejkrásnějším dnem tvého života." (Mark Twain)
Uživatelský avatar
hobr
Člen klubu
 
Příspěvky: 1965
Registrován: úte 01. led 2013 11:34:03
Bydliště: kósek od Brna
Motorka: TA600,xl35

Navigace

Příspěvekod hobr » sob 30. srp 2014 10:24:20

"Dej každému dni příležitost, aby se stal nejkrásnějším dnem tvého života." (Mark Twain)
Uživatelský avatar
hobr
Člen klubu
 
Příspěvky: 1965
Registrován: úte 01. led 2013 11:34:03
Bydliště: kósek od Brna
Motorka: TA600,xl35

Další

Zpět na Dílna

Kdo je online

Celkem je online 1 uživatel :: 0 registrovaných, 0 skrytých a 1 návštěvník (Tato data jsou založena na uživatelích, kteří byli aktivní za posledních 5 minut)
Nejvíce zde současně bylo přítomno 255 uživatelů dne stř 14. črc 2021 19:33:55
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Oprávnění fóra

Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Legenda

V tomto fóru nejsou další nepřečtená témata. Nové příspěvky V tomto fóru nejsou další nepřečtená témata. Žádné nové příspěvky NO_UNREAD_POSTS_LOCKED Fórum je zamknuté
Nové příspěvky Subfórum Nové příspěvky Žádné nové příspěvky Subfórum Žádné nové příspěvky Cíl odkazu fóra Cíl odkazu fóra

Přihlásit se  ›  Registrovat


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron