Nefunkční tachometr

Nefunkční tachometr

Příspěvekod salieri » ned 14. led 2018 16:07:50

Tak jsem se k tomu dostal až dnes. Po demontáži jsem zjistil, že ten silon byl v pořádku, ale jak se to kouslo, tak ty vyhnuté plíšky vymlely vnitřní hrany výstupků na tom silonovém kolečku, jak je to vidět na fotkách.
Přílohy
DSCF3207.png
DSCF3205.png
Ty nejdůležitější věci v životě nejsou věci. Kromě TA.
Uživatelský avatar
salieri
Člen klubu
 
Příspěvky: 535
Registrován: čtv 14. dub 2016 20:52:31
Bydliště: Horní Bojanovice
Motorka: KTM 1190

Nefunkční tachometr

Příspěvekod salieri » ned 14. led 2018 16:15:45

No a když se točí tím kolečkem, tak to jde dozadu bez problémů, ale dopředu se to vždycky zakousne a nejde s tím pohnout. Šnek se posune o zhruba milimetr dopředu a přestane se otáčet. Chtěl jsem ho vyndat, ale ten kroužek, co na něj ukazuje šipka, se ani nehne. Nevím jestli je tam nalisovanej nebo našroubovanej. Neměl jste to někdo rozdělaný? Předem dík.
Přílohy
DSCF3210.png
Ty nejdůležitější věci v životě nejsou věci. Kromě TA.
Uživatelský avatar
salieri
Člen klubu
 
Příspěvky: 535
Registrován: čtv 14. dub 2016 20:52:31
Bydliště: Horní Bojanovice
Motorka: KTM 1190

Nefunkční tachometr

Příspěvekod Martin » pon 15. led 2018 6:09:33

Přesně tohle se mi stalo loni. Všechno na tvrdo a nešlo to povolit.Měl jsem štěstí že Ogi předělaval mašinu a měl to plonkovní.
Uživatelský avatar
Martin
Člen klubu
 
Příspěvky: 391
Registrován: sob 11. črc 2015 11:45:49
Bydliště: Jinačovice
Motorka: TA 650

Nefunkční tachometr

Příspěvekod salieri » pon 15. led 2018 15:22:30

No vzhledem k tomu, že drážky toho tisícihranu pokračují dál do toho otvoru, tak bych tipnul, že je to tam nalisovaný. Takže pochybuju, že by se mi podařilo to za dvoumilimetrovou hranu, co trčí ven chytnout tak, abych to vytáhl. Pokud to nerozhýbu důkladným promazáním, nebudu kupovat ani to plastový kolečko (stojí nějakých 350,-). Celá tahle sranda v kompletu (myslím teď tu převodku) stojí na partsdepot něco kolem 3500,-, takže to bych raději po vzoru qwerta koupil ten digitál.
Ty nejdůležitější věci v životě nejsou věci. Kromě TA.
Uživatelský avatar
salieri
Člen klubu
 
Příspěvky: 535
Registrován: čtv 14. dub 2016 20:52:31
Bydliště: Horní Bojanovice
Motorka: KTM 1190

Nefunkční tachometr

Příspěvekod qwert » pon 15. led 2018 15:47:12

A nejlevnější Koso je myslím za 2500.Žena ho má na alpu už několik let..
Uživatelský avatar
qwert
Člen klubu
 
Příspěvky: 2688
Registrován: úte 18. pro 2012 18:45:03
Bydliště: Kenigsberg
Motorka: SE 950,TA

Nefunkční tachometr

Příspěvekod salieri » úte 16. led 2018 9:05:35

Ještě jeden malý dotaz do placu. Vím, že jste tady řešili, čím mazat tu převodku. Já jsem byl včera u nás v nářadí a borec, co je tam přes autodíly mě doporučil Mogul LA 2. Máte někdo zkušenost nebo byste raději doporučili něco jiného?
Ty nejdůležitější věci v životě nejsou věci. Kromě TA.
Uživatelský avatar
salieri
Člen klubu
 
Příspěvky: 535
Registrován: čtv 14. dub 2016 20:52:31
Bydliště: Horní Bojanovice
Motorka: KTM 1190

Nefunkční tachometr

Příspěvekod petrucio » úte 16. led 2018 19:45:04

vazelína LA2 je dobrá a asi bych ji použil taky :)
TransAlp 650, HONDA CR250R, ČZ 250 typ 513 CROSS, ČZ 380 typ 514 CROSS, YAMAHA DT125R,
Uživatelský avatar
petrucio
Člen klubu
 
Příspěvky: 881
Registrován: sob 03. kvě 2014 16:28:32
Bydliště: č.budějce
Motorka: TA 650

Nefunkční tachometr

Příspěvekod salieri » stř 17. led 2018 10:24:47

Díky moc, pročetl jsem technický list, ale nic moc info, hlavně zkušenost je zkušenost. :thnx: :thnx: :thnx:
Ty nejdůležitější věci v životě nejsou věci. Kromě TA.
Uživatelský avatar
salieri
Člen klubu
 
Příspěvky: 535
Registrován: čtv 14. dub 2016 20:52:31
Bydliště: Horní Bojanovice
Motorka: KTM 1190

Nefunkční tachometr

Příspěvekod salieri » stř 17. led 2018 13:22:44

Vyčištěno, promazáno ... no a nakonec se přece jen točí! Uvidíme, jestli bude stačit přihnout plíšky na unašeči nebo budu muset koupit nový plastový kolečko, ale to už by nebyla taková pálka. Všem dík za rady. :thnx:
Ty nejdůležitější věci v životě nejsou věci. Kromě TA.
Uživatelský avatar
salieri
Člen klubu
 
Příspěvky: 535
Registrován: čtv 14. dub 2016 20:52:31
Bydliště: Horní Bojanovice
Motorka: KTM 1190

Nefunkční tachometr

Příspěvekod Syste » stř 02. kvě 2018 10:46:41

Tak jsem se taky trochu potrápil s tachem. Před měsícem vyjedu a nic neukazuje, vše rozhodím a věc je jasná plastový šnek převodovky to má za sebou vše ostatní se hýbe jak má. Nechal jsem si poslat nový z Wemoto za 340,- plus poštovné. Po měsíci a cca 1000Km zas to samé. Zase rozhodím a plastové kolečko zase po smrti, ale tentokrát i malé kovové dost drhlo. Po chvíli nadávání hledám na netu kompletní novou převodovku náhonu tachometru. Wemoto jí má za 3702,- plus poštovné a doba dodání 14 dní. Po zavolání do Hondy v letech jsem zjistil, že ji prodávají za 3625,- a při objednání v pondělí ji ve čtvrtek budu mít u nich připravenou. Mám to do Let cca 10min jízdy, takže volba jasná. Závětem musím říct, že ta cena je naprosto šílená, ale zase bude na dlouho klid.(Doufám) :mgr2:
Transalp 650
Transalp 750
Uživatelský avatar
Syste
Člen klubu
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned 12. lis 2017 20:35:52
Bydliště: Choteč - Praha západ
Motorka: TA 650.750

Nefunkční tachometr

Příspěvekod salieri » stř 02. kvě 2018 14:07:49

Nevím, jestli jsi neudělal s tím objednáním chybu. Mě se vůbec netočil ten kovový šnek, resp. jen na jednu stranu, bohužel na tu nesprávnou. Já jsem celý náhon několikrát vyčistil ředidlem, abych se zbavil zbytků ztuhlé vazelíny, která to všechno způsobovala, pak jsem dovnitř kolem šneku natlačil novou lithiovou vazelínu, složil, malinko přihnul plíšky na unašeči a tachec valí jak novej, dokonce jsem ani nekupoval to plastový kolečko, použil jsem starý.
Ty nejdůležitější věci v životě nejsou věci. Kromě TA.
Uživatelský avatar
salieri
Člen klubu
 
Příspěvky: 535
Registrován: čtv 14. dub 2016 20:52:31
Bydliště: Horní Bojanovice
Motorka: KTM 1190

Nefunkční tachometr

Příspěvekod Syste » stř 02. kvě 2018 16:56:43

Opravdu to je v totálce. Živím se jako mechanik a je to prostě vyběhaný, když jsem to rozebral poprvé, tak tam bylo spousta bordelu. To gufero co tam je bylo taky hotový, takže plno písku a bordelu se dostalo dovnitř. Poprvé jsem vše vyčistil, promazal a doufal, že to bude v pohodě. Nebylo :zed:
Transalp 650
Transalp 750
Uživatelský avatar
Syste
Člen klubu
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned 12. lis 2017 20:35:52
Bydliště: Choteč - Praha západ
Motorka: TA 650.750

Nefunkční tachometr

Příspěvekod salieri » čtv 03. kvě 2018 6:24:03

Tak to jo, pokud se dovnitř dostal písek, tak je to k.o. Já jsem uvnitř žádnej bordel z venku neměl, takže asi proto to šlo zachránit. Ale souhlasím s tebou, ta cena je šílená.
Ty nejdůležitější věci v životě nejsou věci. Kromě TA.
Uživatelský avatar
salieri
Člen klubu
 
Příspěvky: 535
Registrován: čtv 14. dub 2016 20:52:31
Bydliště: Horní Bojanovice
Motorka: KTM 1190

Nefunkční tachometr

Příspěvekod -MP- » pon 07. kvě 2018 21:29:49

Tak jsem si dnes ráno cestou do práce všiml že mě tacho ukazuje asi nějak míň - na pětku mě to vždycky ukazovalo 100km/h - na pětku chodili rafiky otáčkoměru a tachecu stejně , najednou byla od tachecu "trochu pozadu" . O chvilku později začala pokmitávat , a odpoledne než jsem dojel domů tak ukazovala jen v rozsahu 0-20 km/ hod . Tak jsem to rozhodil a kolečko bylo takhle ojetý . Přitom to bylo řádně promáznutý , šnek se točil lehce , lanko taky ... tak jsem to vyčistil ( bylo to jen od vazelíny ) , vystříkal čističem na brzdy a čističem na řetěz . Zejtra jedu ke "zviře" z AT klubu pro nový ( i tady to jsem měl od něj ) Nevím kde se stala chyba , najeto to mělo asi 20 -22 000 km .
Obrázek
Obrázek
K důstojnému stáří patří bohaté vzpomínky, pár vrásek a možná že i jizev - dobrodruzi zkrátka nikdy nevedou nudné životy.
Honda XL 600 V Transalp (1992) , BMW F800GS Adventure ( 2014 )
Uživatelský avatar
-MP-
Člen klubu
 
Příspěvky: 464
Registrován: pon 22. pro 2014 23:55:18
Bydliště: Třebíč
Motorka: TA 600

Nefunkční tachometr

Příspěvekod -MP- » stř 09. kvě 2018 14:42:39

Tak jsem byl včera u Petra Zvěřiny ( "zvíře" z Afrika Twin clubu ) co dělal kdysi kolečka do náhonů na TA a AT . Měl ještě na starýho Transalpa tak jsem ho vzal a mezi řečí prohodil že tady kousek někdo prodává tu převodovku náhonu z Dominátora ( je stejná jak XL600 ) ale bez kolečka za 150 ,- . Hned jsem pro ni dnes zajel abych měl s čím vymejšlet jak to vylepšit , protože i to nový kolečko se v tom mým náhonu točilo jen na jednu stranu a na tu správnou zadrhávalo . Byla dost vůle ( v ose ) toho druhýho šneku ( toho válečku s unašečem na bowden ) . V tom koupeným převodu to bylo to stejný , takže jsem podle jednoho příspěvku z AT clubu začal tvořit . Zespodu převodovky , jak je ta "bradavka" v které končí hřídelka toho šnekovýho válečku jsem vyvrtal dírku 4 mm. Do ní jsem strčil šroub M4 a hřídelku vyklepal ven . Ze začátku nešla , pak si dala říct . Jenže jsu lama a jak ju vyklepávám a na konci jak šla dobře , tak se mi po kolejnici na který jsem to klepal ohnul ten konec hřídelky co zalejzá do drážky bowdenu , při snaze to srovnat samozřejmě upadl . Ale to je řešitelný , protože ... Do převodovky jsem ve vyvrtané díře vyřezal závit M5 , do převodovky hodil kuličku z ložiska průměr cca 5 mm . Zpátky vložil hřídelku . Ta se opřela o kuličku , z druhé strany jsem zase naklepal to pouzdro , a vše vyladil tak aby ta hřídelka měla jen zcela minimální vůli ( v ose ) . Dá se to třeba vyladit hloubkou zašroubování šroubku M5 do vytvořenýho závitu . Šroubek jsem zajistil Loctitem na závity a ještě pak udělal kolem z kovovýho epoxidu "pojistku proti povolení a vypadení" . Teď když tam hodím ten kroužek tak s tím jde krásně otáčet na obě strany bez zadrhávání . Tím že se hřídelka posunula o kousek ven z převodovky , byl prostor na to udělat z kulatýho konce hřídelky obroušením kousek co zapadne do drážky náhonu .
Takže mi zůstala ještě ta moje převodovka , kterou taky upravím , koupím náhradní kolečko z Wemoto ze silonu , a udělám si rezervní náhon .
K důstojnému stáří patří bohaté vzpomínky, pár vrásek a možná že i jizev - dobrodruzi zkrátka nikdy nevedou nudné životy.
Honda XL 600 V Transalp (1992) , BMW F800GS Adventure ( 2014 )
Uživatelský avatar
-MP-
Člen klubu
 
Příspěvky: 464
Registrován: pon 22. pro 2014 23:55:18
Bydliště: Třebíč
Motorka: TA 600

Nefunkční tachometr

Příspěvekod salieri » stř 09. kvě 2018 16:21:27

Teda, to muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co? :D :D :D
Ty nejdůležitější věci v životě nejsou věci. Kromě TA.
Uživatelský avatar
salieri
Člen klubu
 
Příspěvky: 535
Registrován: čtv 14. dub 2016 20:52:31
Bydliště: Horní Bojanovice
Motorka: KTM 1190

Nefunkční tachometr

Příspěvekod -MP- » stř 09. kvě 2018 16:42:49

Když jsem to šel namontovat , tak mě napadlo tam zkusit to "ojetý" kolečko z fotky z předchozího příspěvku . A ono to i s ním funguje . Tak pořádně namázano , složeno , proběhla zkušební jízda a je to cajk . Prostě to chce když už se mění šnekový kolečko , tak "zlikvidovat" tu vůli na hřídelce se šnekem . Jinak je to asi zase jen na chvilku . ( no ... uvidíme na jak dlouho to vydrží teď u mě ).
K důstojnému stáří patří bohaté vzpomínky, pár vrásek a možná že i jizev - dobrodruzi zkrátka nikdy nevedou nudné životy.
Honda XL 600 V Transalp (1992) , BMW F800GS Adventure ( 2014 )
Uživatelský avatar
-MP-
Člen klubu
 
Příspěvky: 464
Registrován: pon 22. pro 2014 23:55:18
Bydliště: Třebíč
Motorka: TA 600

Nefunkční tachometr

Příspěvekod Krutista » čtv 08. lis 2018 9:21:19

Ahoj,
prosím o pomoc potřebuji sehna součástku k tachometru jedná se o dílec u náboje kola. Je to podložka (váleček) kterým je to podloženo aby doléhaly na sebe ozubená kolečka. Měl jsem to objednané v G.B. ale dotičný angličan je v insolvenci nesmí prodávat a celníci balíček zabavili. Bohatě by mne stačil ten díl jen půjčit nechal bych ho vyrobit.
Pokud jsem to napsal jako retard a není z toho poznat co potřebuji tak mne hned nekamenujte. Jsem jen pouuhý uživatel a ne servismen :D
Uživatelský avatar
Krutista
Čtenář fóra
 
Příspěvky: 369
Registrován: ned 13. zář 2015 16:36:17
Bydliště: Hulín
Motorka: BMW 1200GS

Nefunkční tachometr

Příspěvekod -MP- » pát 01. bře 2019 16:22:04

Tak jsem dneska poklízel po garáži a padl mě do ruky jeden starší náhon , a protože jsem měl funglovku silonový kolečko se šnekem , rozhodl jsem si to zkompletovat . Ten starej náhon měl samozřejmě vůli na té hřídelce ( možná 2 mm i o fous víc ) . Takže zespodu , jak je ta bradavka na spodku , trochu udělat pilníkem plošku , ďulčíkem připravit pro vyvrtání malé dírky - já použil 2 mm vrták a odvrtal v ose té hřídelky dírku. Je to hliník , jde to dobře , až narazíte na hřídelku tak to poznáte . No a pak jsem ten náhon trochu nahřál plamenem v místě kde je vidět to futro v kterým hřídelka drží . Do dírky strčit něco ( zlomenej vrták , kus elektrody ) a vyklepat hřídelku i s futýrkem ven . Takhle to vypadá :
Obrázek
Obrázek
Pak jsem vyčistil , od zbytků starýho maziva , hodil tam prvně malou kuličku z ložiska , pak hřídelku a zase tam naklepal to futýrko , tak aby hřídelka neměla vůli . Vyvrtanou dírku zespoda možno něčím zalepit . Je prostě potřeba zlikvidovat tu vůli , která pak může za to že se ten silonovej šnek vomele a pak to nefunguje . Ona se ta hřídelka na konci opírá o ten hliníkovej obal , hliník se vydírá a dělá se tam vůle . Není to z mojí hlavy , takhle to opravoval borec z AT klubu co dělal ty náhražky těch silonovejch koleček z nějakýho kovu . Vysvětloval mi to takhle nějak .
K důstojnému stáří patří bohaté vzpomínky, pár vrásek a možná že i jizev - dobrodruzi zkrátka nikdy nevedou nudné životy.
Honda XL 600 V Transalp (1992) , BMW F800GS Adventure ( 2014 )
Uživatelský avatar
-MP-
Člen klubu
 
Příspěvky: 464
Registrován: pon 22. pro 2014 23:55:18
Bydliště: Třebíč
Motorka: TA 600

Nefunkční tachometr

Příspěvekod salieri » sob 02. bře 2019 10:33:18

Super nápad, to s tím vymezením vůle :clap: Mě stačilo jen promazání, ale vůle tam byla veliká, myslím, že tak 3-4 mm, takže očekávám, že to brzy klekne. Díky za návod, mám rozdělanou mašinu a čekám, než ji budu moct dát do kupy (mám po operaci ramene, vidím to tak na dva až tři týdny, to už bude packa servisuschopná), takže ten náhon raději upravím, než abych pak do něj lezl někdy uprostřed sezóny.
Ty nejdůležitější věci v životě nejsou věci. Kromě TA.
Uživatelský avatar
salieri
Člen klubu
 
Příspěvky: 535
Registrován: čtv 14. dub 2016 20:52:31
Bydliště: Horní Bojanovice
Motorka: KTM 1190

Předchozí

Zpět na Podvozek

Kdo je online

Celkem je online 0 uživatelů :: 0 registrovaných, 0 skrytých a 0 návštěvníků (Tato data jsou založena na uživatelích, kteří byli aktivní za posledních 5 minut)
Nejvíce zde současně bylo přítomno 255 uživatelů dne stř 14. črc 2021 19:33:55
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Oprávnění fóra

Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Legenda

V tomto fóru nejsou další nepřečtená témata. Nové příspěvky V tomto fóru nejsou další nepřečtená témata. Žádné nové příspěvky NO_UNREAD_POSTS_LOCKED Fórum je zamknuté
Nové příspěvky Subfórum Nové příspěvky Žádné nové příspěvky Subfórum Žádné nové příspěvky Cíl odkazu fóra Cíl odkazu fóra

Přihlásit se  ›  Registrovat


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron